piątek, 11 listopada 2016

Maluję: Mały rok 1812

Francuski Cesarz atakiem na NASZE wojska pod Kownem pierwszy wojnę zaczął. I tak, [...] nie pozostaje NAM nic innego, jak wezwawszy na pomoc Świadka i Obrońcę prawdy, Wszechmogącego Twórcę niebios, postawić siły NASZE naprzeciw sił nieprzyjacielskich.
Aleksander, Imperator Wszechrosyjski itd.

Wobec takiego rozwoju sytuacji nie pozostało mi  nic innego niż wziąć pędzel w dłoń i przygotować wojska do zmagań. W pierwszej kolejności, jak domyślić się można na podstawie cytatu powyższego, postanowiłem przygotować siły rosyjskie biorące udział w kampanii 1812 r. Wybór tej kampanii pozwoli na toczenie zmagań zarówno według zasad "Black Powder", jak i "Bogowie Wojny - Napoleon". I na koniec - modele są dziełami Oddziału Ósmego, podstawki pochodzą z reycast.pl, zaś reszta to radosna twórczość własna.

Nie dłużąc już, przedstawiam poniżej pierwsze ukończone jednostki z 17 Dywizji Piechoty z 2 Korpusu 1 Armii Zachodniej.

3 brygada (30 i 48 Pułk Jegrów) pod komendą pułkownika Jakowa Aleksiejewicza Potiomkina szykuje się do urządzenia zasadzki Wielkiej Armii Napoleona. J. A. Potiomkin wspomnianą brygadą dowodził już od początku 1811 r., a w kampanii 1812 r. stał na czele ariergardy 2 Korpusu.
Zalążek 1 brygady, która dowodził generał-major Piotr Iwanowicz Iwielicz (właściwie Petar Ivanov Ivelić). W jej skład wchodziły następujące pułki piechoty: Riazański i Brzeski. Na zdjęciu widać batalion Riazańskiego Pułku Piechoty z sztandarem pułkowym.

Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować Fromholdowi za pomoc w ustaleniu wzorów sztandarów. I zaprosić na jego blog: http://fromholdblog.blogspot.com/
6 komentarzy:

 1. Super, ale z carskiego wstępu wynika propagandowy obraz - oto zły Napoleon najeżdża na miłujących pokój Rosjan i ich cara ;-) Armia rosyjska była gotowa do działań już wiosną 1811 i szykowała się do ataku na Księstwo Warszawskie.Raportował o tym ks. Józef do ks. Eckmühl Ten fakt był katalizatorem wojny jaka zaczęła się rok później. To sztandarowy przykład mitologizowania historii, kiedy strona przeciwna nie ma szczęścia w 'prasie' i nie ma zbyt wielu silnych sojuszników gotowych bronić swoich racji. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jakieś pomówienia ;) A poważnie, miało być propagandowo, aczkolwiek może faktycznie powinienem gdzieś coś więcej napisać (dla osób nie znających temat)?

   Usuń
 2. So little and so nice, well done!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you. There will be much more - I have crazy idea to make almost all units fighting in 1812.

   Usuń
 3. Super, czekam kiedy będę mógł zagrać tymi figurkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Zacząłem już dłubać przy terenie - na razie jestem inżynierem obszarów zielonych, ale kombinuję z budową wioski w tej skali.

   Usuń